E-Koçluk

Motivasyon Koçluğu süreci üç farklı şekilde yürütülmektedir:        

  1. Fiziksel olarak bir araya gelinerek yapılır. Koç ve koçluk alan kişi aynı fiziksel ortamı paylaşır.
  2. Bir araya gelmenin mümkün olmadığı ya da sadece tercih nedeniyle koçluk süreci telefon ve internet üzerinden gerçekleştirilir. Online koçluk sisteminde her iki taraf eş zamanlı olarak görüşmeler yapar.
  3. Fiziksel koşulların oluşmaması ve “esnek zamanlı” bir çalışmaya ihtiyaç duyulması durumunda gerçekleştirilen ve “e-koçluk” sistemidir. Burada e-posta ya da site üzerinden yazışmalar şekliyle görüşmeler yapılır. Elektronik koçluk sistemi olarak adlandırılabilir.

Genellikle etkin bir koçluk süreci, bu üç tür yöntemin bir karması şeklinde gerçekleştirilse de, zaman ve mekan avantajı sağlaması açısından “Online Koçluk” yöntemi günümüzde fiziksel görüşmeler kadar tercih edilir bir hale gelmiştir.

İnternet üzerinden ya da telefonla gerçekleştirilen motivasyon koçluğu ile fiziksel ortamda bir araya gelinerek gerçekleştirilen motivasyon koçluğu temelde aynı sistem üzerinden yürütülür ve uygulama süreçleri hemen hemen aynıdır.

E-koçluk yönteminde ise, koç ve koçluk alan kişi fiziksel ortamda bir araya gelmedikleri gibi eş zamanlı olarak da görüşme yapmak zorunda değillerdir. Buna esnek zamanın ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ve yazılı iletişimin uygun görüldüğü durumlarda başvurulmaktadır.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ